Najzahtjevnija komplikacija sata
Komplikacija je bilo koja funkcija u satu koja nadilazi pokazivanje vremena. Danas ćemo govoriti o najkompleksnijoj funkciji u svijetu urarstva, a to je komplikacija vječnog kalendara u svijetu poznatija kao „perpetual calendar“.
Glavna zasluga za ovu komplikaciju pripada čovjeku po imenu Tomas Mudge koji je usavršio komplikaciju vječnog kalendara za džepne satove početkom 18. stoljeća. Patek Philippe je 1898. godine razvio vječni kalendar koji je bio sposoban mjeriti: vrijeme, datum, dan, mjesec, godinu i mjesečevu fazu za ženski sat u obliku malenog privjeska, a prvi službeni ručni sat sa komplikacijom vječnog kalendara izbacio je također Patek na novom povećanom kućištu od 34,4 milimetra 1925. godine. Ovaj je proizvođač bio je sastavni dio stvaranja ove komplikacije, pa nas ne čudi da i danas prednjači kada su u pitanju satovi najviše mehaničke složenosti. U neku ruku, ova komplikacija je postala zaštitni znak određenih patekovih modela. Naravno, u ovu utrku se uključio i jedan od ako ne i najinovativniji proizvođač u povijesti Audemars Piguet koji je u satu referentne oznake 5516 prvi puta predstavio vječni kalendar sa mogućnošću prepoznavanja prijestupne godine.
Perpetual calendar je komplikacija na satu koja najčešće uključuje: dan, mjesec, datum, tjedan, godinu i mjesečevu fazu. Kod većine satova koji imaju komplikaciju datuma, satovi posjeduju disk sa 31 danom na njemu. Za korisnika to znači da će sat na primjer, u mjesecu lipnju nakon ponoći na prozoru datuma prikazati datum 31., a neće preskočiti na 1. srpnja. Vlasnik će morati manualno prebaciti datum kako bi on bio ispravan.
Kod satova s ovom komplikacijom postoje dvije osnovne vrste. Satovi koji će znati ako mjesec ima 30 ili 31 i dan pa će tako vlasnik morati ručno namještati datum samo 1. ožujka jer sat ne računa na smanjeni broj dana u veljači. Druga, složenija varijanta ove komplikacije ne samo da će uzeti u obzir kraću veljaču, već vodi računa i o prijestupnim godinama. Ovaj sat misli na sve, i u svakoj sekundi će te znati točno vrijeme, dan, datum, dan u tjednu, mjesec.. sve do 2100. godine. Zašto baš do 2100. godine? Ovaj odgovor morate potražiti u dalekoj prošlosti kada je papa Grgur XIII. po savjetu njemačkog astronoma Christopera Claviusa i napuljskog fizičara Alojzija Liliusa napravio reformu julijanskog kalendara. U novi kalendar uvedeno je takozvano sekularno pravilo – godine djeljive sa 100 su obične (sekularne), osim ako su djeljive sa 400, koje su onda prijestupne. Zbog ovog pravile godine 1800. i 1900. nisu u prošlosti bile prijestupne, a tako će se i dogoditi sa 2100. godinom.
Ovakvi satovi predstavljaju savršenstvo ove branše i gotovo je nerealno šta su ljudi uspjeli postići pokretanjem zupčanika unutar malenog kućišta. Jasno je kao dan da ovu vrstu komplikacije mogu proizvesti samo najbolji urari, pa će tako svi modeli sa ovom komplikacijom spadati u najviši cjenovni rang. Modeli koji imaju najsavršenije vječne komplikacije su: Patek Philippe Grand Complication, IWC Schaffhausen Portugieser, Audemars Piquet Royal Oak Perpetual Calendar, A. Lange & Sohne Langematik Perpetual.
Komplikacija vječnog kalendara predstavlja sam vrh kreme urarstva. Bilo koji od gore navedenih modela ne možete naći ispod 40,000 eura, te su isto tako i servisi za njih po nekoliko puta skuplji od satova sa „običnim“ komplikacijama. Jednostavno rečeno, komplikacija vječnog kalendara ravnodušne ne ostavlja niti najveće laike. Savršenstvo na ruci.